پیشتازتک پلاسلوازم خانگی

چطور جاروبرقی را تمیز کنیم؟ شیوه های مراقبت برای عمر بیشتر جاروبرقی

فیلم سینمایی سرخ پوست

چطور جاروبرقی را تمیز کنیم؟

جاروبرقی امروزه به یکی از مهمترین و اصلی ترین وسایل برقی تبدیل شده است که تقریبا در هر خانه ای وجود دارد. دستگاه جاروبرقی مانند هر دستگاه دیگری نیازمند مراقبت مستمر است. نظافت و نگهداری جاروبرقی در زمان های مشخص ، عملکرد فیلتر ، موتور و دیگر بخش ها را بهبود بخشیده و موجب افزایش طول عمر دستگاه می شود. اگر جاروبرقی را درست تمیز نکنید، مانند وسیله‌ای خواهد بود که فقط دور گردوخاک و زباله‌ها، روی زمین می‌چرخد. ما در این مطلب نکات تمییز کردن و چگونگی مراقبت از جاروبرقی را به تقصیل برای شما شرح دادیم که با رعایت این نکات، خرید جاروبرقی جدید به تاخیر می افتد و و دستگاه شما بیشتر عمر خواهد کرد، پس با ما همراه باشید .


ابتدا به این نکته توجه کنید که نباید با جاروبرقی به مانند برده ها رفتار کرد چرا که بسیاری از افراد اصلا حواسشان به بدنه این دستگاه نیست و آن را به هر دیواری در خانه می کوبند. همچنین سعی کنید دکمه های آن را با دست فشار دهید یا اگر دوست ندارید، این کار را با فشار کمتری با پا انجام دهید. برخی همیشه با پا محکم روی دستگاه می زنند تا دکمه ای کار کند.

نکته : قبل از استفاده از جارو برقی بهتر است پنجره ها را باز کنید تا گردو غبار پخش شده در محیط که حاصل از حرکت شما و جارو برقی میباشد از پنجره ها خارج شود.


نکات مهم برای تمییز کردن جاروبرقی

1- تعویض و یا خالی کردن کیسه جاروبرقی :

در صورتیکه جارو برقی شما دارای کیسه های یکبار مصرف است باید هنگامی که دو سوم آن پرشد آن را تعویض نمائید . چنانچه کیسه جارو برقی شما دائمی است فقط کافی است هر بار که دو سوم کیسه پر شد زیپ آن را باز و محتویات آن را خارج کنید. سپس زیپ آن را ببندید تا دوباره بتوانید از جارو برقی استفاده کنید.

2- تمییز کردن و شستن فیلترهای جاروبرقی : 

بطور معمول باید هر فصل و یا بسته به کارکرد جارو برقی هر دو یا سه ماه یکبار فیلتر را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تمیز کنید. برخی از جارو برقی ها این مزیت را دارند که علاوه بر قسمت مکنده قسمت فوت زن یا دمنده نیز دارند .این قسمت دمنده بصورت مجرایی در قسمت کله گی جارو برقی تعبیه شده است و میتوان لوله خرطومی را از محل اصلی آن جدا و به این مجرای دمنده وصل و جارو برقی را روشن نمود تا طی چند ثانیه فیلتر تمیز شود.

دقت کنید هنگام خارج کردن فیلتر هوا، ممکن است گرد و غبار داخل آن به بیرون بریزد. به همین دلیل برای جلوگیری از ریختن گرد و غبار، جارو برقی را بر روی پارچه و یا روزنامه و یا بیرون از منزل باز کنید. فیلتر را به آرامی در درون سطل زباله خالی کنید تا هیچگونه گرد و خاکی در فیلتر باقی نماند.


3- تمییز کردن لوله استیل و یا لوله خرطومی :

زمانی که احساس کردید مکش جارو کم شده است و از خالی بودن کیسه و تمییز بودن فیلتر مطمئن بودید به سراغ لوله های جارو بروید .ممکن است شیئ بزرگی توسط جارو برقی به داخل لوله کشیده شده باشد .یا سفت شدن و تنیده شدن گرد و غبار و موهای موجود در فرش و خانه که با کشیده شدن به داخل لوله جارو برقی باعث انسداد لوله و بسته شدن مسیر لوله شده باشد که ممکنه ناشی از موی سر افراد خانه یا حیوانات خانگی که در خانه نگهداری میشوند باشد. ممکن است همین امر موجب مکش پایین جارو برقی شما شده باشد .

برای اطمینان از اینکار می توانید لوله استیل و یا لوله خرطومی را به ترتیب از جارو برقی جدا کرده و در جلوی نور داخل لوله و یا لوله خرطومی را نگاه کنید .چنانچه متوجه جسمی در داخل آن شدید با چند ضربه ملایم به سر و انتهای لوله میتوانید آن جسم را خارج کنید .اگر با اینکار موفق نشدید لوله یا لوله خرطومی را زیر شیر آب بگیرید و آب را با فشار باز کنید تا این کلاف حاوی گرد و غبار و مو از لوله خارج شود. اگر رفع گرفتگی لوله غیر ممکن بود، آن را در آب گرم قرار دهید. پس از اینکار حتما باید لوله یا لوله خرطومی را از جای مناسبی آویزان نمائید تا خشک شود .یا به آن فرصت دهید تا در هوای خانه خشک گردد .پس از اطمینان از خشک بودن لوله استیل و لوله خرطومی مجددا میتوانید از آن استفاده نمائید .در اینصورت متوجه میشوید که مکش آن چقدر بهبود یافته است .


4 – تمییز کردن پارو جاروبرقی : 

مطمئن شوید که هیچ مو و پرزی به برس‌های جاروبرقی نچسبیده باشد. این موارد از چرخش صحیح جلوگیری خواهند کرد. اگر جدا کردنشان سخت بود، آن‌ها را ببرید (هرگز نکشید!). مراقب باشید که به برس جاروبرقی آسیب نزنید.


5-تمییز کردن داخل جاروبرقی :

حالا  داخل جاروبرقی را با یک پارچه مرطوب تمیز، گرد و غبار و کثیفی ها را پاک کنید. در صورتی که داخل جاروبرقی بوی ناخوشایندی می دهد، چند روز آن را باز بگذارید یا از صابون معطر برای تمیز کردن آن استفاده کنید. همچنین می توانید از مواد معطر خانگی برای از بین بردن بوی ناخوشایند و ایجاد رایحه های خوش استفاده کنید.


6- تمییز کردن بدنه جاروبرقی :

بدنه جاروبرقی را با دستمال مرطوب خوب تمییز کنید و بگذارید خشک شود .

نکات مهم برای جلوگیری از خراب شدن و افزایش طول عمر جاروبرقی

چطور جاروبرقی را تمیز کنیم

 • برای به حداقل رساندن مصرف انرژی زمان استفاده از جارو برقی را طوری تنظیم کنید که در ساعات اوج مصرف نباشد .اینکار علاوه بر کاهش هزینه برق شما باعث میشود که نوسانات برقی که در ساعات اوج مصرف رخ میدهد به جارو برقی شما آسیب نزند.
 • اگر زمانی متوجه شدید که قدرت مکش جارو برقی شما کاهش یافته است ابتدا کیسه را بررسی و خالی نمائید.
 • اجازه ندهید فرزند کوچکتان روی بدنه جاروبرقی بنشیند . چون ممکنه از روی بدنه بیفتند و دچار آسیب شوند و یا وزن اون موجب آسیب و فشار به بدنه جارو برقی گردد.خصوصا اگر جارو برقی روشن باشد این آسیب دو چندان میشود.

 • اجسام تیز و برنده را با جارو برقی تمیز ننمائید .چون باعث آسیب کیسه و لوله خرطومی خواهد شد .حتی ممکن است باعث پاره شدن کیسه و یا لوله خرطومی گردد. در صورت شکستن ظروف چینی و بلوری یا کریستالی ابتدا قطعات بزرگ را کاملا با جاروی دستی پاک کنید. سپس ذرات بسیار ریز باقیمانده را با جارو برقی تمیز کنید.
 • توجه کنید که زباله های مرطوب ، خاکستر روشن یا ته سیگاری روشن ،اشیای بزرگ و تیز ،زباله های بزرگ ،کاغذ و پارچه را به درون لوله جارو برقی نکشید .چون این کار باعث مسدود شدن لوله و فشار به موتور جاروبرقی می شود .
 • به هیچ وجه زمانیکه جارو برقی را روشن می کنید آن را به حال خود رها نکنید.
 • اجازه ندهید تا تماس برس جارو با یک ناحیه، به مدت بیش از 20 ثانیه طول بکشد .چون این عمل فشار زیادی را به موتور وارد کرده و باعث کاهش طول عمر موتور خواهد شد . بعنوان مثال اگر در حین نظافت با جارو برقی تماس تلفنی داشتید برای پاسخ به تلفن حتما جارو برقی را خاموش کنید .
 • چنانچه هنگام استفاده از جارو برقی صدای غیر عادی از جارو برقی تان شنیدید بلافاصله جارو را خاموش نمائید. با کارشناس مربوطه و یا نمایندگی تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.
 • سیم جارو برقی نباید در حین نظافت کشیده شود. در صورت دور شدن از پریز برق، باید کابل دستگاه به پریز نزدیک تر یا سه راهی زده شود.
 • در واقع جاروبرقی معمولی شما که قابلیت اب و خاک ندارد برای برداشتن و نظافت چیزهای خیس طراحی نشده است، خواه حبوبات خیس، غذای مرطوب سگ یا حتی مقداری از غذای ریخته شده باشد. به جای آن از یک دستمال کاغذی استفاده کنید، یا برای کارهای بزرگ یک جاروبرقی دو کاره مخصوص سطوح خشک و خیس بخرید.
 • هرگز جارو را در جای گرم مثلا نزدیک بخاری یا شوفاژ قرار ندهید.
 • اگر سیم جمع کن جارو برقی خراب شده، حتما تعمیرش کنید. چون پیچ خوردن سیم به مرور باعث ترک خوردگی لایه روی سیم می شود و این موضوع خطر اتصال برق را به وجود می آورد.
 • همیشه به یاد داشته باشید که نباید از جاروبرقی به مدت زیاد کار بکشید. برای مثال بعد از تمیز کردن هر اتاق چند دقیقه به جارو استراحت بدهید تا موتور آن گرم نشود. رعایت نکردن این نکات همه میتواند عمر جاروبرقی شما را به نصف کاهش دهد.
 • بسیاری از جارو برقی ها برس های دیگری هم دارند که برای جارو کردن قسمت های باریک و غیرقابل دسترس استفاده می شوند. از این قطعات استفاده کنید. در گوشه های خانه از قطعات مخصوص درز استفاده کنید تا هیچ گرد و خاکی به جا نماند.

نکته : رعایت نکردن نکات مهم بالا میتواند عمر جاروبرقی شما را به نصف کاهش دهد.


استفاده های جالب از جاروبرقی

 • یک توپ پنبه ای را به چند قطره از روغن های طبیعی مورد علاقه خود یا مقداری عطر آغشته کنید، و سپس داخل کیسه جارو برقی خود بیاندازید. همینطور که خانه را جارو برقی می کشید، به مرور بوی توپ پنبه ای در هوا آزاد می شود و فضا را فوق العاده تازه و خوش بو می کند.
 • وقتی جای مبل ها را تغییر می دهید، حتما تا به حال شاهد باقی ماندن اثر پایه مبل روی فرش شده اید. روی این فرو رفتگی ها یخ قرار دهید و صبر کنید تا رویش آب شود. آب فیبرهای فرش را آماده بازگشت به حالت اولیه خود می کند. با جارو برقی قسمت خیس شده را وکیوم کنید تا فرش به حالت اول خود باز گردد.
 • خلاقانه گرد گیری کنید، جارو برقی تان از آنچه فکرش را می کنید همه کاره تر است. از برس جاروبرقی برای گرد گیری از پرده ها، روکش لامپ ها، کتاب ها، عکس ها، و قاب آینه ها و هر جای دیگری که گرد و غبار نشسته است استفاده کنید.
 • با استفاده از برس جاروبرقی خود، صفحه فیلتر ماشین ظرفشویی را تمیز کنید. پس از اینکه با برس روی فیلتر کشیدید، از سری مخصوص شکاف ها استفاده کنید تا تمام خرده ها و گرده ها را از فیلتر جدا کنید.
 • مقداری دارچین داخل کیسه جارو برقی و یا قسمت های دیگر محفظه بریزید. بوی قوی دارچین می توان به خنثی کردن بوی بد مواد دیگر کمک کند. اگر بوی دارچین را دوست ندارید از هر ماده غذایی خوشبو دیگر مانند دانه های قهوه و یا پوست پرتقال خشک شده استفاده کنید.
 • برای جذب بوهای بد از پارچه های مخملی که ممکن است شست و شو آن با ماشین غیر ممکن باشد ( مثلا، بالش ها، فرش ها، یا تشک ها ) را امتحان کنید ، با کمی جوش شیرین امتحان کنید. پودر را به محلی که می خواهید تمیز کنید ، بریزید و بگذارید حدود 30 دقیقه بماند. آن را جارو و با گرد و غبار، کثیفی خداحافظی کنید. اینها کاربردهای فوق العاده دیگری برای جوش شیرین هستند.
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن