پیشتازتک پلاسسلامت و پزشکی

چگونه تب کردن باعث بهبود مریضی ما میشود؟

فیلم سینمایی سرخ پوست

در صورتی که دچار تب و لرز  شدید و  این امر باعث نا امیدی یا نگرانی تان شد قبل از اینکه به دنبال داروهای تب‌بر بگردید، بهتر است بدانید که همین تب کردن می تواند روند بهبود شما را تسریع کند.

یکی از موثر ترین چیزها برای از بین بردن عفونت بدن ،بالا رفتن دمای بدن و تب کردن است که تقریباً در تمام جانداران دیده می شود؛ از پستانداران خونگرم گرفته تا ماهیان و خزندگان خون سردی که در زمان بیماری به آب های گرم و نور خورشید پناه می برند. با این وجود دانشمندان به تازگی راز تأثیر مذکور را درک کرده اند.

اولین واکنش بدن نسبت به بیماری

نخستین واکنش بدن به بیماری آزاد سازی سلول هایی تحت عنوان درشت خوار است این سلول ها وارد عمل شده و به بلعیدن میکروب های مهاجم و پاکسازی سلول های مرده می پردازند. این سربازان خط مقدم همچنین پیام حمله عوامل بیماری زا را به وسیله پروتئین سیتوکینو از طریق عصب واگ (طولانی ترین عصب مغزی) به اطلاع همه اندام ها از جمله غدههیپوتالاموس می رسانند.

همینکه پیام مذکور به هیپوتالاموس می رسد، این غده فرمان گرم شدن بدن را صادر می کند؛ اما چرا؟

برای مدت های طولانی مردم تصور می کردند دمای بالای بدن جلوی رشد ویروس ها و باکتری ها را می گیرد. هرچند این تصور چندان بی پایه و اساس نیست، اما بخش کوچکی از تأثیر مفید تب کردن را شامل می شود.

دومین واکنش بدن نسبت به بیماری

در ادامه مبارزه بدن با عامل بیماری زا گروه دیگری از سربازان مدافع بدن  که به نام گلبول های سفید یا لنفوسیت ها هستند وارد عمل میشوند.این گلبول های سفید با دریافت مشخصات عامل بیماری زا از سلول های درشت خوار، به مبارزه با میکروب ها می پردازند.

نکته جالب اینجاست که بر اساس نتایج تحقیقات آزمایشگاهی، گلبول های سفید در دمای بالاتر عملکرد بهتری داشته و با افزایش 2 درجه ای دمای بدن، سرعت تولید آنها نیز به طرز محسوسی افزایش می یابد.

در کنار تولید لنفوسیت های بیشتر، این مدافعان باید از غده های لنفاوی خارج شده و با چسبیدن به گلبول های قرمز از طریق رگ های خونی به محل مورد نظر انتقال پیدا کنند. این عمل چسبیدن از طریق پروتئینی به نام اینتگرین انجام می شود که در سطح گلبول سفید قرار گرفته و حرکت در جریان خون را تسهیل می کند.

تب کردن باعث سرعت بخشیدن به روند بهبود بدن میشود

دانشمندان چینی  کمتر از یک ماه پیش در طی تحقیقی نشان دادند که پروتئین دیگری به نام  نیز Hsp-90 نیز وجود دارد که کارایی اینتگرین را تا دو برابر بهبود داده و سرعت انتقال گلبول های سفید در جریان خون را افزایش می دهد.و در نتیجه پاکسازی عامل بیماری زا و نهایتا بهبودی ما تسریع می یابد. جالب است بدانید که این پروتئین زمانی تولید می شود که دمای بدن به 38.5 درجه سلسیوس (تب کردن) رسیده باشد.

یکی از ابزارهای اساسی بدن برای مبارزه با بیماری ها تب کردن است و توصیه می شود در  مورد تب های خفیف، با آن مدارا کنید تا بدن  به بهبودی کامل خود دست یابد البته در مواردی که دمای بدن افراد بزرگسال به بالای 39.4 درجه سلسیوس (این رقم برای کودکان کمتر است) می رسد، بهتر است با پزشک مشورت شود.

منبع
دیجیاتو
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن