پیشتازتک پلاسلوازم خانگی

از بین تلویزیون های 4K و FHD کدام یک را باید خریداری کرد؟

فیلم سینمایی سرخ پوست

تلویزیون های 4K و FHD

برای بسیاری از مشتریان تلویزیون هوشمند این سوال در ذهنشان پیش می آید که باید کدام یک از مدل های  تلویزیون های 4K و FHD  را خریداری کرد. در برخی موارد کیفیت 4K بهتر است اما در برخی شرایط دیگر نیز FHD ویژگی هایی داشته که تجربه خوبی به مخاطب می دهد. در سال های گذشته پیشرفت بزرگی در میان تلویزیون های هوشمند حاصل شده که آنها را به تلویزیون های کارآمدی تبدیل کرده و ارزش خرید بالایی دارند. اما در سال های آینده باید شاهد فناوری های دیگری بود که نظر هر فردی را به خود جلب می کنند و در تلویزیون ها موجب بهبود وضوح صفحه نمایش می شوند. موضوعی که متاسفانه برخی TVها فاقد آن بوده و هیچ بهره ای نمی برند.

تلویزیون های 4K

در این تلویزیون های 4K با رزولوشن 2160*3840 پیکسلی نمایش محتوا چشمگیری داشته و می توانند موجب خیره شدن مخاطب خود به صفحه نمایش تلویزیون شوند. زیرا با داشتن پیکسل های بیشتر آنها قادرند با کیفیت قابل توجهی یک محتوا را به نمایش درآورند که مورد توجه افراد قرار گیرد. این روزها تلویزیون های 4K بسیار سر زبان ها قرار دارند زیرا شرکت های تولیدکننده کیفیت بالاتری برای تلویزیون خود در نظر نگرفته و به نوعی جنبه تبلیغاتی نیز دارد. بنابراین کیفیت 4K صرفا علاوه بر نمایش بهتر محتوا، بالاترین کیفیت در میان تلویزیون های هوشمند است.


بررسی تلویزیون های FHD

شرکت های متعددی هستند که تولید تلویزیون هوشمند 4K را در سبد محصولات خود قرار دادند. از جمله می توان به سامسونگ، ال جی، سونی، پاناسونیک و برخی دیگر اشاره داشت. 4K وضوح کیفیت نسبتا جدیدی که مدت زمان طولانی از ورود تلویزیون های آن به بازار نمی گذرد. این نوع تلویزیون ها کیفیت قابل توجهی در مقایسه با تلویزیون های FHD داشته و همانطور که می دانید این کیفیت چهار برابر کیفیت FHD محسوب می شود. بنابراین باید انتظار داشت تا وضوح بالاتری را به نمایش درآورده و تلویزیون های قابل توجهی باشند. تاکنون چنین کیفیتی در تلفن های هوشمند به کار گرفته نشد اما پیشتر سونی آن را در گوشی هوشمند اکسپریا XZ پریمیوم به کار گرفته است. البته مدتیست شرکت های تولیدکننده لپ تاپ نیز آن را در مدل های رده بالا به کار می گیرند. با پیکسل های بیشتر صفحه نمایش 4K می تواند وضوح چشم نوازی داشته و موجب مشاهده جزئیات بیشتر توسط مخاطب شود. هنگامی که دو تلویزیون هوشمند با کیفیت 4K و FHD در کنار یکدیگر قرار می گیرند دشوار است تا بتوان کیفیت بهتر را درک کرد و متوجه شد اما هنگامی که این کیفیت روی صفحه نمایشی با سایز کوچکتر قرار می گیرد سریعتر افراد می توانند متوجه اختلاف نمایشگر در کیفیت باشند.

همیشه کسانی که به دنبال خرید تلویزیون هستند پرسشی برای آنها به وجود می آید که کدام مدل از تلویزیون ها را خریداری کنند. آیا خرید 4K بهتر است یا FHD ؟ در این که کیفیت 4K وضوح بالاتری را نسبت به FHD شامل می شود، شکی نیست اما همیشه وضوح تصویر مزایا بهتر بودن نخواهد بود و دلایل عمده برای برتری هر یک از آنها وجود دارد. بسیاری بودجه برای خرید تلویزیون 4K نداشته و بایستی به همان تلویزیون هوشمند FHD اکتفا کنند. در سوی دیگر برخی بودجه کافی را داشته و به دنبال وضوح بالا هستند از این رو 4K را به عنوان تلویزیون هوشمند خود انتخاب می کنند. انتظار می رود در آینده تلویزیون های 4K رایج تر از حال حاضر باشد و وضوح های دیگری جایگزین آن شده و این کیفیت نیز به عنوان تلویزیون هوشمند مقرون به صرفه روانه بازار شود.


وضوح تصویر در تلویزیون های 4K

هرچقدر وضوح صفحه نمایش تلویزیون هوشمند شما بالاتر باشد شما در حقیقت می توانید جزئیات را بهتر مشاهده کنید. از این رو برخی ترجیح می دهند صفحه نمایش 4K را انتخاب کنند زیرا گزینه مناسب و معقولی بوده و با کیفیت بالاتر تجربه نمایش بهتری را به مخاطب ارائه می دهد. با مشاهده جزئیات بیشتر شما قادرید تصاویر را به شکل واقعی تر مشاهده کنید که این می تواند لذت بیشتری را به ارمغان آورد. همچنین نمایشگرهای مورد بحث می توانند دامنه رنگی بیشتری را نمایش داده و نرخ فریم بالاتری داشته باشند. تمامی این عناصر نقش مهمی در نمایش محتوا باکیفیت دارند. در این میان صفحه نمایش های 4K از طرفداران بیشتری برخوردار است.

با این تفاسیر می توان تلویزیون های 4K را برای افرادی که به دنبال وضوح تصویر بسیار بالا و پرجزئیات هستند، مناسب دانست. با چهار برابر کیفیت تصویر بهتر در مقابل 1080 پیکسلی می توان تلویزیون مورد بحث را گزینه مناسبی تلقی کرد و آن را ارزشمند دانست. البته به همان میزانی که تلویزیون 4K کیفیت تصویر خوبی داشته در برابر تلویزیون 1080 پیکسلی قیمت بیشتری را نیز شامل می شود. با این حساب کسانی که می خواهند یک تلویزیون هوشمند 4K را تهیه کنند باید چند برابر هزینه بیشتری نسبت به یک تلویزیون 1080 پیکسلی یا همان FHD صرف کنند. در حقیقت امروز تلویزیون های 1080 پیکسلی به دلیل داشتن قیمت مناسب رایج بوده و موردتوجه قرار می گیرند. اما کسانی که به دنبال کیفیت واقعی و بی نقص هستند، 4K را برای خرید انتخاب می کنند زیرا می دانند می توانند لذت بیشتری از تماشا محتوا ویدئویی چون فیلم و سریال ببرند.


اما چهار دلیلی که تلویزیون 4K برای خرید ارزشمند هستند به شرح زیر است:

  • گذشت زمان و کاهش قیمت: تلویزیون های 4K از اولین باری که معرفی شدند و به فروش رسیدند با کاهش قیمتی مواجه شده و در حال حاضر قیمت مناسبی نسبت به گذشته دارند. با این حساب می توان گذشت زمان و کاهش قیمت این نوع تلویزیون را یکی از گزینه های مناسب و ارزشمند دانست که می تواند نظر افراد را هنگام خرید به خود جلب کند.
  • زیبایی : تلویزیون های 4K در مقایسه با تلویزیون های FHD طراحی زیبایی دارند و به نوعی تحسین برانگیزند. با افزایش وضوح به 4K زیبایی صفحه نمایش دوچندان شده و نظر هر فردی به آن جلب می شود. با افزوده شدن جزئیات بیشتر انتظارات افراد درباره نمایش یک محتوا ویدئویی بیشتری شده و به همان کیفیتی که می خواهند دست پیدا می کنند. تجربه تماشا تلویزیون 4K بسیار لذت بخش است زیرا اگر مدتی از تلویزیون FHD بهره گرفته باشید و به یک تلویزیون 4K انتقال پیدا کنید احساس افزایش کیفیت و بهتر شدن وضوح را بدست می آورید.
  • تعداد برنامه های بیشتر: تلویزیون های 4K در مقایسه با FHD از برنامه های بیشتر و متعددی برخوردارند. برنامه هایی که به دنبال پیشرفت تلویزین های هوشمند و افزایش کیفیت تصویرشان به وجود آمدند. بیشتر آنها کاربردی بوده و جنبه سرگرمی را برای مخاطبین تلویزیون به دنبال دارند. بنابراین می توان با تعداد بیشتر برنامه ها لحظات سرگرم  کننده ای با تلویزیون هوشمند 4K خود داشته باشید. تلویزیون مرکز سرگرمی خانه بوده و افراد با آن اوقات فراغت خود را سپری می کنند.
  • نمایش محتوا باکیفیت پایین اما بهبود یافته: یکی از ویژگی های جالب توجه تلویزیون های 4K قابلیت نمایش محتوا با کیفیت های HD و FHD بوده اما این تلویزیون ها می توانند کیفیت موردبحث را با وضوحی بالاتر نمایش دهند تا تجربه بهتری برای مخاطب خود رقم زنند. بنابراین هنگامی که تلویزیون را با کیفیت مورد بحث مشاهده می کنید شاهد وضوح مطلوبی خواهید بود که نسبت به کیفیت FHD اصلی و HD اصلی بسیار بهبود یافته و مجذوب کننده‌تر است. بنابراین اگر بخواهیم به یکی از ویژگی های بارز و قابل توجه تلویزیون های هوشمند 4K بپردازیم آن نمایش محتوا باکیفیت پایین اما بهبود یافته است.
منبع
یکنام
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن