پیشتازتک پلاسلوازم خانگی

پورت صوتی اپتیکال چیست؟

فیلم سینمایی سرخ پوست

درگاه صوتی نوری یا Optical Audio چیست؟

درگاه صوتی نوری روش بسیار معقولی برای فرستادن صدا و صوت با کیفیت بسیار بالا بین دیوایس ها است. گاهی روش های دیگر برای این کار وجود دارد ولی استفاده از درگاه صوتی نوری راه حل بسیار خوبی خواهد بود.


درگاه صوتی نوری چیست و عیب ها و مزایای آن چه می باشد؟

بخش ورودی دیجیتالی نور به دیوایس ، مانند عکس بالا در قسمت چپ عکس متصل می شود. در عکس، علاوه بر متصل شونده های دیگر، جایگاه خروجی نور در قسمت چپ و متصل شونده ی کواکسیال در قسمت راست تصویر قرار دارد. هنگام متصل شدن دو دیوایس به یکدیگر، یکی از آن ها یعنی وسیله ای که منتقل کننده ی صوت است ، به عنوان دستگاه نوری عمل خواهد کرد و خروجی می دهد. از طرفی دیوایسی که صوت را می گیرد و ورودی است مانند: امپلی فایرتون ، صوت دالبی اپتیکال را که خروجی است ، منتشر می کند.

به عنوان مثال اگر در یک فلش فیلمی را ذخیره کرده و فیلم مورد نظر مجهز به سیستم صوتی دالبی باشد. با استفاده از خروجی ومتصل کردن آن به سیستم سینمای خانگی خود ، فیلم مورد نظر را با صدای دالبی می توانید مشاهده کنید ، زیرا تلویزیون شما به تنهایی توانایی منتشر کردن صوت دالبی را نخواهد داشت. در صورتی که برای اولین بار است که از درگاه نوری استفاده می کنید، باید درپوش حفاظتی آن را جدا کرده و پس از جدا کردن درپوش ، چراغ قرمز رنگی در درون دیوایس دیده می شود.

وظیفه ی درگاه صوتی نوری چیست؟

اخیرا از کابل های نوری یا اپتیکال ، به دلیل وجود کابل نوری در اکثر Device ها بسیار استفاده می شود. وظیفه ی این کابل منتقل کردن صوت دیجیتالی به سه صورت است، کواکسیال ، اچ دی ام آی و اپتیکال. کواکسیال و اپتیکال  تنها صوت را منتقل می کنند و اچ دی ام آی صوت و تصویر را همراه با هم منتقل می کند. همچنین اپتیکال از طریق نوری و کواکسیال جنسش از مس است. در کابل نوری اپتیکال، به دلیل نوری بودن باید صوت به نور تغییر و تبدیل شود. این کابل بدون ایجاد تغییر در صوت ، جای صوت دو کاناله یا استریو که به وسیله ی کابل های سفید و قرمز منتقل می شد را گرفته است.

در حین نصب کابل ، صدای متصل شدن آن باید شنیده شود تا مطمئن شوید به درستی قرار گرفته است. ظاهر این پورت با دستگاه مطابقت دارد و باید به شکل آن توجه کرد تا به درستی متصل شود. کابل صوتی نوری یک متصل شونده ی دیجیتالی است که سیگنال های صوت دیجیتالی از طریق آن به دیوایس های مختلف فرستاده می شوند. قابلیت پشتیبانی از صوت استریو، صدای دالبی دیجیتالی و پورت صوت چندین کاناله DTS 5.1 را دارد و مناسب کسانی است که به دنبال سیستمی فراگیر هستند.


وقت استفاده از پورت نوری

برای منتقل شدن بهتر سیگنال های صوت از اچ دی ام آی ، بهترین کار استفاده از کابل AV است. HDMI قابلیت پشتیبانی انواع سیگنال های تصویر و صوت را دارد. در صورت در دسترس نبودن این کابل اچ دی ام آی، می توانید از کابل صوتی نوری بهره ببرید. با این کابل هم قادر به شنیدن صوت به صورت استریو و یا صوت های فراگیر نیز خواهید بود.

برخی از وسایل صوتی و تصویری که دارای پورت HDMI هستند، منتقل کننده ی صوت از طریق اچ دی ام آی نمی باشند، در این صورت می شود از کابل رابط دهنده ی دیجیتالی استفاده کرد. یکی از کاربرد های دیگر آن ،متصل کردن تلویزیون های اچ دی به دیوایس های بلند گوها است. زمانی که تلویزیون را با درایو داخلی به برنامه ی هوشمند منتقل کرده اید، می توانید صدا را از سینمای خانگی خود دریافت کنید ، که بیشتر تلویزیون ها برای این منظور دارای خروجی صوتی نوری هستند. برای این کار شما نیازمند ورودی نوری خواهید بود.

مشخصات دیگر پورت نوری

کلمه ی TOS مخفف شده ی توشیبا است که نام کارخانه ی سازنده ی این کابل صوتی نوری می باشد. کابل فیبر نوری ،سیگنال های صوتی را به صورت دیجیتال به نور تبدیل می کند و انتقال می دهد. مزایا ی بهره بردن از فیبر صوتی نوری از کواکسیال بسیار بالاتر است. چون موارد الکتریکی و مغناطیسی تاثیری بر آن ندارد و این کابل ها ظرافت و انعطاف پذیری بیشتری دارند. اگر میزان ورودی نوری AV  شما محدودیت دارد، می توانید از سوئیچ صوتی نوری استفاده کنید که دارای دو کانال کابلی خروجی نوری است و برای فرستادن سیگنال مشابه به دو دیوایس به طور همزمان ، نیاز به یک جدا کننده ی نوری دارید.


برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن