آموزشآموزش کامپیوتر

نرم افزار کاربردی SPSS ؛ نمودار میله ای(قسمت نوزدهم)

نرم افزار کاربردی SPSS ؛ نمودار میله ای(قسمت نوزدهم)

در اخبار کامپیوتر حوزه نرم افزار ؛ با قسمت نوزدهم آموزش برنامه SPSS در خدمت شما هستیم

نمـودارها

شیوه دیگر توصیف متغیرها، نشان­ دادن توزیع متغیر با نمودار است. نمودارها شیوه ­ای جذاب برای ارائه نتایج و اطلاعات هستند و امکان به دست آوردن اطلاعات را در فرصتی کوتاه فراهم می ­آورند.

نمودارها، به ویژه برای ارائه گزارش در رسانه­ های عمومی (روزنامه ها، تلویزیون) بسیار مفید هستند، چون فهم آن برای افراد غیر­متخصص، از جدول توزیع فراوانی ساده ­تر است. نمودار توزیع متغیر مانند جدول توزیع متغیر است با این تفاوت که در جدول توزیع متغیر، تعداد یا فراوانی با عدد ارائه می­ شود اما در نمودار با خط یا سطح نشان داده می ­شود.

نمودارها را می­ توان به دو دسته نمودارهای تک­ متغیره و نمودارهای چند متغیره تقسیم کرد. نمودارهای دایره­ ای، ستونی و هیستوگرام از رایج ­ترین نمودارهای تک متغیره هستند. رایج­ ترین نمودارهای متغیرهای کیفی نمودار دایره ­ای و نمودار ستونی است و نمودار هیستوگرام از رایج ترین نمودارها برای متغیر کمّی است.

نمودار دایره ای

نمودار دایره ­ای جهت بررسی درصد فراوانی یک متغیر اسمی یا ترتیبی به­ کار می­رود. مساحت دایره به 100 درجه (درصد) تقسیم شده است و متغیرها بر حسب درصد فراوانی ­شان بخشی از مساحت دایره را پرخواهند کرد.

در مثال کتاب، می ­توان برای متغیرهای جنس و قومیت نمودار دایره ­ای رسم کرد. البته برای سوالات میزان تحصیلات و درآمد هم می ­توان نمودار دایره ­ای رسم کرد اما چون این متغیرها ترتیبی هستند نمودار ستونی برای آن­ها مناسب­ تر است.

همچنین بخوانید  لپ تاپ ThinkPad X1 اولین لپ‌تاپ لنوو با نمایشگر تاشو می باشد

مثال 

قومیت متغیری اسمی است و در مثال کتاب شامل چهار طبقه می­شود: فارس، ترک، کرد و سایر قومیت­ ها. در اینجا قصد داریم نمودار دایره ­ایِ متغیر قومیت را برحسب درصد فراوانی به دست بیاوریم.

اجـرا:

دستور فراوانی را اجرا می­ کنیم:

Analyze—>Descriptive Statistics—>Frequencies

نمودار دایره­ ای متغیر قومیت برحسب فراوانی قومیت­ ها به صورت نزولی مرتب شده است و نشان می­ دهد دانشجویان با قومیت فارس بیشترین درصد فراوانی را دارند و کمترین درصد فراوانی متعلق به دانشجویان با قومیت کرد است.

مطابق راهنمای نمودار، ترتیب طبقات برحسب رنگ از روشن به تیره مرتب شده است.

  • نکته مهم: برای ویرایش و انجام تغییرات در نمودارها کافیست در پنجره خروجی (SPSS Viewer) بر روی نمودار دوبار کلیک کنیم. با این عمل، صفحه ویرایش نمودار (Chart Editor) باز می­شود. این پنجره امکانات و دستورات متنوعی دارد که با استفاده از ابزارها و دستورات آن می ­توان تغییرات مورد نظر را بر روی نمودار انجام داد.
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن